تبلیغات
تبریزیم - استاد محمد تقی جعفری
 
تبریزیم
رهبر معظم انقلاب فرمودند: آذربایجان سر ایران است
                                                        
درباره وبلاگ

با سلام خدمت تمام دوست داران تاریخ آذربایجان
این وبلاگ در راستای معرفی هرچه بهتر آذربایجان به خصوص شهر تبریز و تاریخ تبریز وشخصیت های برخاسته از آن است و البته به دور از هرگونه مسائل تنش زا.
مدیر وبلاگ : علی سلیمی
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 10 شهریور 1392 :: نویسنده : علی سلیمی
استاد محمد تقی جعفری
 استاد محمد تقی جعفری
 استاد علامه محمد تقی جعفری در مرداد ماه سال 1304  در شهر تبریز دیده به جهان گشود. نام پدر وی کریم بود. ایـن مرد اگـر چه در هیچ مکتب و مدرسه‌ای درس نخوانده بود، ولی حافظه‌ای بسیار قوی داشت و غالب سخنان واعظان و خطیبان شهر را به طرزی شیوا بیان می‌کرد. شغل کریم نانوایی بود و بدون آنکه وضو بسازد، دستش را به خمیر و نان نمی‌زد. به کار و تلاش علاقه وافری داشت. مادرش نیز زنی دانا بود که به وی درس‌های دبستان را در خانه آموخت.


منبع:ویکی پدیاعلماء گفته اند: هر واقعیّتی یک «هشدار» است، و چه واقعیّتی عظیم تر از رویارویی با انسانی که در فرجامین گوشه تخت عمر، به انتظارِ بسته شدن پرونده زندگی نشسته است! بنابراین، بزرگترین هشدار برای یک انسان، رویاروی شدن با انسانی است که در کارزاری بزرگ، با مرگ دست و پنجه نرم می کند.

در میان هشدارگیرندگانِ این درس های آموزنده، استاد محمدتقی جعفری حکایتی دیگر دارد. او در مواجهه خویش با جدّی ترین قیافه زندگی، اصیل ترین واقعیّت را آموخته بود؛ آنجا که معرف مردی رحیل و آسمان پرواز، رازِ کوچ خود را با او در میان نهاده، این شعر را در لوح دلش حکّاکی کرده بود:

استاد محمد تقی جعفری
تا رسد دستت به خود، شو کارگر چون فُتی از کار، خواهی زد به سر

آن درس آموز، کسی جز شیخ متألّهان مرتضی طالقانی نبود و این درس آموز، کسی جز محمدتقی جعفری نه!

خلاصه ای از زندگی نامه علامه جعفری

استاد علامه محمد تقی جعفری در مرداد ماه سال ۱۳۰۴  در شهر تبریز دیده به جهان گشود. نام پدر وی کریم بود. ایـن مرد اگـر چه در هیچ مکتب و مدرسه‌ای درس نخوانده بود، ولی حافظه‌ای بسیار قوی داشت و غالب سخنان واعظان و خطیبان شهر را به طرزی شیوا بیان می‌کرد. شغل کریم نانوایی بود و بدون آنکه وضو بسازد، دستش را به خمیر و نان نمی‌زد. به کار و تلاش علاقه وافری داشت. مادرش نیز زنی دانا بود که به وی درس‌های دبستان را در خانه آموخت.

علامه محمدمحمد تقی نزد مادر مقداری مقدمات دروس و قرآن را آموخت. وقتی به مدرسه رفت، او را به کلاس چهارم بردند. او با استعداد شگرف خود این کلاس را در مدرسهٔ اعتماد تبریز با رتبه دوم گذرانید، و در سال بعد کلاس پنجم را با رتبه اول.

او بعد از مدتی به خاطر تنگدستی خانواده ناگزیر دبستان را در میانهٔ راه رها کرد، و در پی یافتن درآمد به کسب و کار روی آورد. میرزا کریم از این وضع بسیار متأثر گردید، و به محمدتقی و برادرش تأکید نمود:

شما به دنبال درس بروید، خداوند روزی‌رسان است. از این جهت آن دو طالب دانش، مقارن سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم به مدرسهٔ طالبیه تبریز رفته و تحصیلات علوم دینی را نزد استادان آنجا پی گرفتند. تأمین هزینهٔ زندگی، او را ناگزیر ساخته بود تا صبح‌ها به تحصیل پرداخته، و بعد از ظهرها را کار کند.
در سال ۱۳۵۹ ه.ق در حالی که پانزده بهار را پشت سر می‌نهاد، زادگاه خویش را به قصد اقامت در تهران ترک نمود، و در مدرسه مروی نزد استادانی فاضل مطالعه و تحصیل متن رسائل و مکاسب را پی گرفت. پس از سه سال خوشه چینی از خرمن خردمندان و اندیشمندان حوزه، در سال ۱۳۶۲ ه.ق به شهر مقدس قم مهاجرت نمود، و ضمن تحصیل در مدرسه دارالشفای قم ملبس به لباس روحانیت گردید و دروس خارج را در آنجا آغاز کرد.
وی سپس برای ادامه تحصیلات، راهی نجف شد . دوران تحصیل در نجف نیز سخت می‌گذشت اما چون اشتیاق شدت داشت، همه آن شداید را تحمل کرد. خود می‌گوید:

گاهی دو یا سه ساعت کار دستی می‌کردم تا شهریه به دستم برسد که میزان آن هـم کافی نبود. وی بیست و سه ساله بود که به درجهٔ اجتهاد نایل گردید.

علامه پس از یازده سال اقامت در نجف ، و شرکت در حوزه‌های درسی آن دیار، به سال ۱۳۳۶ یا ۱۳۳۷ ه.ش به ایران مراجعت نمود.

ایشان بیشترین استفاده‌های علمی را از آیت الله محمدرضا تنکابنی، آیت‌الله شیخ کاظم شیرازی، آیت الله سید عبدالهادی شیرازی، آیت‌الله سید ابوالقاسم خویی، آیت الله شیخ مرتضی طالقانی، آیت‌الله میرزا حسن یزدی، آیت الله سید محمود شاهرودی، آیت الله سید جمال گلپایگانی، آیت‌الله سید محمد هادی میلانی، آیت‌الله شهیدی (صاحب حاشیه بر مکاسب) و آیت الله سید محسن حکیم کسب نموده‌است.

… سه ساعت قبل از کوچ ابدی، استاد جعفری به فرزندش اشاره ای می کند. این اشاره ، به معنای درخواستی از فرزند بود. اما به علت از دست رفتنِ قدرت تکلم وی که بعد از سکته مغزی حین بیماری سرطان بر او عارض شده بود، فرزند متوجه درخواست پدر نمی شد … سرانجام پس از حدود یک ساعت، وی منظور پدر را درک می کند. داخل کیف شخصیِ محمد تقی جعفری، پلاکی قرار داشت که اسماء خداوند و نام ائمه علیهم السلام حک شده و همراه آن پلاک، پارچه سبز متبرّک به ضریح امام حسین(ع) بود.
او به سرعت عازم محلی می شود که لوازم شخصیِ استاد در آنجا قرار داشت. زمان رفت و برگشت، یک ساعت به طول می انجامد و … هنگام ورود به اتاق استاد در بیمارستان، پرستار خبر فوت ایشان را می دهد.
وی بی تاب و متأثر از این که به موقع نتوانسته است درخواست پدر را اجابت کند، وارد اتاق می شود. جسد استاد جعفری بر روی تخت، و پارچه سفیدی آن را پوشانده بود… او با چشمانی اشکبار، پارچه سبز را به صورت پدر گذاشته، ناگهان محمدتقی جعفری چشمان خود را برای لحظاتی اندک باز نموده و پس از لبخندی پر معنا، چشمانش را برای همیشه می بندد.

آن دانشـور متدیـن حدود نیـم قرن از عمر مشحون از تکاپو و تلاش علمی خود را همـواره مصـروف دفاع از بنیانهای عقیـدتـی و معارف تشیع نمـود و سرانجام در روز ۲۵ آبان ماه سال ۱۳۷۷ هـ. ش مطابق با ۱۴۱۹ هـ. ق بر اثر بیماری دیدار حق را لبیک گفت و تمامی دوستداران و دانشجویان و دانشمندان را به سوگ خود نشاند و  در شهر مقدس مشهد در حرم مطهر امام رضا (ع) در دارالزهد مبارکه به خاک سپرده شد.

آثار زیادی از محمـدتقـی جعفری به جا مانده‌است، که چند نمونه از آنها عبارت‌اند از:

۱٫ رسائل فقهی که شامل طهارت و صلاه و صوم و غیره می‌باشد
۲٫ حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب (فارسی و انگلیسی)
۳٫ الرضاع
۴٫ جبر و اختیار
۵٫ مجموعه مقالات
۶٫ ارتباط انسان و جهان
۷٫ ایده‌آل زندگی و زندگی ایده‌آل
۸٫ نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی
۹٫ بررسی و نقد برگزیده افکار راسل
۱۰٫ زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام
۱۱٫ حکمت اصول سیاسی اسلام: فرمان حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) به مالک اشت.
۱۲٫ موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی
۱۳٫ پیام خرد
۱۴٫ فلسفه دین
۱۵٫ تحقیقی در فلسفه علم
۱۶٫ فلسفه و هدف زندگی
۱۷٫ فلسفه و نقد سکولاریزم
۱۸٫ مقدمه‌ای بر فلسفه
۱۹٫ مولوی و جهان‌بینی‌ها
۲۰٫ تعاون الدین و العلم
۲۱٫ الامر بین الامرین
۲۲٫ نهایه الادراک الواقعی بین الفلسفه القدیمه والحدیثه
۲۳٫ آفرینش و انسان
۲۴٫ ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه (۲۷ جلد)
۲۵٫ ترجمهٔ کامل نهج‌البلاغه
۲۶٫ شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی
۲۷٫ بررسی و نقد کتاب «سرگذشت اندیشه‌ها»
۲۸٫ امام حسین علیه السلام شهید فرهنگ پیشرو انسانیت
۲۹٫ تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی (۱۵ جلد)

منبع:ویکی پدیا

(خوانندگان عزیز میتوانند برای مطالع هرچه بهتر زندگی استاد به ای سایت مراجعه کنند:

http://www.ostad-jafari.com

نوع مطلب : شخصیت ها، 
برچسب ها : استاد محمد تقی جعفری، زندگینامه استاد محمد تقی جعفری، مشاهیر آذربایجان، مشاهیر تبریز، مفاخر تبریز، Famous persons Tabriz، مفاخر آذربایجان،
لینک های مرتبط : استاد محمد تقی جعفری،
یکشنبه 5 آبان 1392 10:06 ب.ظ
سلام خسته نباشید .
محمد تقی جعفری اصالتا اهل قره داغ میباشد.ممنون
یکشنبه 27 مرداد 1392 06:30 ب.ظ
بیزه ده بیر باش وور
جمعه 26 آبان 1391 10:59 ب.ظ
شهری به قدمت ٣۵٠٠ سال
www.shahrimtabriz.blogfa.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.